מנהל שהוא גם מנהיג: 5 תכונות הכרחיות

דקות 5 | 21 באוקטובר 2015
תכונות הכרחיות למנהל שלהוא גם מנהיג

שתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

בוודאי תסכימו שלא כל מנהל טוב הוא מנהיג, ולא כל מנהיג הוא מנהל טוב. יותר מזה – אנו בטוחים שתסכימו שהשילוב מנהיג ומנהל הינו שילוב מנצח בשביל שגשוג הארגון ועובדיו. אז אילו תכונות הופכות מנהל למנהל-מנהיג?
עשינו לכם סדר ומיפינו 5 תכונות קריטיות שיהפכו את המנהל למנהל-מנהיג:

  1. גמישות – לא כל פרויקט יתנהל כמתוכנן, את זה אתם בוודאי מכירים מהניסיון שלכם. החל מרגולציה ממשלתית שתשנה את חוקי השוק עד לטקטיקה בלתי צפויה של המתחרים וכלה באסונות טבע. אם משהו יכול להשתבש בדרך – הוא לעיתים ישתבש. מנהל שהינו גם מנהיג ימצא את הגמישות והיכולת לשנות את המסלול לטובת שגשוג הארגון.
  2. ניהול תקשורת – אין הכוונה לדיבור מול קהל (וזו יכולת חשובה, אין ספק), אלא ליכולת של המנהיג להעביר את המסרים שלו בהתנהלות היום-יומית מול עובדיו בצורה מעודדת ומלהיבה – ולעשות זאת באופן טבעי. יתרה מכך, היכולת של מנהיג לשלב בשיחות השונות שלו עם הכפופים לו גם את האישיות שלו, מחזקת את התקשורת בין הצדדים.
  3. אומץ, עקשנות וסבלנות – זמנים קשים תמיד יגיעו, והיכולת לעמוד (לעיתים קרובות לבד לגמרי!) בזמנים קשים היא יכולת קריטית למנהל שרוצה להיות גם מנהיג. לא תמיד הסיטאציות הן נוחות ומתוכננות ולא תמיד יש מישהו שיכול לסייע ולחלוק יחד את הלחץ הנוצר ממצבים שונים. מנהל-מנהיג אמיץ, עקשן וסבלני מסוגל לעבור תקופות מסוג זה.
  4. נוכחות – אין הכוונה לנוכחות מרתיעה ומפחידה שלעיתים מנהלים מאמצים, אלא כזו המבוססת על הקשבה, הוגנות ואמון הנבנים לאורך זמן. מנהיגים יודעים ליצור, כמעט באופן טבעי, נוכחות מהסוג החיובי והם עושים זאת עם כלל הדרגים השונים בארגון.
  5. אחריות ופרגון – בסופו של דבר מנהיג מבין ומיישם את ההבנה שהאחריות למצבים בעייתים נופלת עליו, עם זאת – תשבוחות לתוצאות ארגוניות חיוביות מתחלקות בין העובדים השונים, ופה טמון הבדל משמעותי מאד בין מנהל למנהיג.

מה דעתכם? אתם מכירים עוד תכונות והתנהגויות המתבקשות ממנהיג? האם נתקלתם בהתנהגויות של מנהלים שהוכיחו לכם כי הם אינם מנהיגים? ספרו לנו בקבוצת הלינקדאין המקצועית שלנו!

Photo Credit: Paul Downey, Flickr CC

שתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp