עתיד עולם העבודה: חמש תובנות של מומחים מכנס הפורום הכלכלי העולמי, 2019

12 במרץ 2019 | כללי
0 תגובות

מדי שנה בדאבוס, שוויץ, מתכנסים טובי המומחים ואנשי המפתח לדון בנושאי כלכלה, חברה וסביבה.
קבלו הצצה לתובנות של לג'ק מא, יו"ר קבוצת עליבאבא, ג'יני רומטי, נשיאה ומנכ"לית IBM ומומחים אחרים, בנושא העתיד של עולם העבודה.

תעסיק אנשים חכמים ממך

זו העצה של ג'ק מא, יו"ר קבוצת עליבאבא.

"כשאני מגייס אנשים, אני בוחר כאלה הם חכמים יותר ממני – כאלה שארבע או חמש שנים לאחר מכן, יוכלו להיות הבוסים שלי. אני אוהב אנשים חיוביים שלעולם אינם מוותרים".
לדבריו, האנשים הטובים הם אופטימיים ואינם מתלוננים.

הוא הסביר שהישרדותו בעולם התאגידי במשך 20 שנה, מבוססת על ניסיונו הקודם כמורה: "אתה תמיד רוצה שהתלמידים שלך יהיו טובים ממך. שיהיו ראשי ערים, לא פושעים. כלל מספר 1: עזור לאנשים להיות טובים ממך".

צפו:

 

"עובדי הצווארון החדש"

וירג'יניה (ג'יני) רומטי, נשיאה ומנכ"לית IBM אומרת שככל שהאוטומציה מתגברת, וככל שפערי היכולות (skill gap) גדלים, החשש מפני חוסר ביטחון תעסוקתי, מתגבר.

"כאשר אנחנו מדברים על משבר היכולות, אני באמת מאמינה ש- 100% מהמשרות יעברו שינוי", אומרת רומטי. אך לדבריה, ניתן להתגבר על המשבר.

היא רוצה לראות מודל חדש של חינוך וקריירה: "צווארון חדש" – לא צווארון כחול, ולא צווארון לבן. זה אומר צריך להשקיע בפיתוח יכולות חדשות, ולהגיב בזמן אמת לשינויים בביקוש לכישורים שונים. זה גם אומר שצריך להשתחרר מהמודל המסורתי שמתמקד בתארים המתקדמים של המועמדים ולעבור למודל של הכשרת אנשים ליכולות החדשות ואפילו תקופות התמחות,  בכדי לאפשר לאוכלוסיות נוספות להשתלב בעבודה.

בהקשר זה, אנו ממליצים לכם לחזור אל הפוסט שלנו – פערי יכולות – מציאות או מיתוס?

צפו בפאנל "מנהיגות עסקית בעידן המהפכה התעשייתית הרביעית", בו לקחו חלק רומטי, מנכ"ל SAP, יו"ר היטאצי ויו"ר ומנכ"ל פרוקטור אנד גמבל.

 

על נשים, בינה מלאכותית ולמידת מכונה

אלן בלו, ממייסדי לינקדאין וסמנכ"ל מוצרים, מדבר על החשיבות של שילוב נשים במשרות טכנולוגיות בתחום הבינה המלאכותית (AI) ולמידת מכונה (machine learning).
הטכנולוגיות האלה תופסות מקום מרכזי בטלפונים, בנקאות ומוצרים ושירותים רבים נוספים.

לדבריו: "ככל שטכנולוגיות אלה מתפתחות, חשוב לתכנן ולבנות אותן נכון". זאת בכדי שלא לחזור על ההטיות שקיימות באלגוריתמים רבים, שנכתבו בעיקר ע"י גברים לבנים.

"אנו מסתמכים יותר ויותר על למידת מכונה לצורך בחירות וקבלת החלטות. נשים צריכות להיות שם בכדי שההחלטות האלה יהיו חכמות יותר," אומר בלו.

 

להשקיע בהכשרה ולמידה של צעירים ומובטלים

מיוריאל פניקוד, שרת העבודה הצרפתית מתארת את תוכניתה להכשרת עובדים במיומנויות חדשות, הכוללת מענק של 500 אירו לשנה למי שיבחר לעצמו תוכנית פיתוח.

לדבריה: "אזרחים רבים חשים שהם קורבנות של גלובליזציה וטכנולוגיה. ברגע שאתה לא אוחז בהגה, כל שינוי, מצטייר כאיום. צריך להחזיר עובדים למושב הנהג על מנת שיוכלו לקבוע את עתידם".

צפו:

 

פגועי נפש משוקמים, יכולים להיות נכס לכל ארגון

אחד הנושאים שנדונו בהרחבה בוועידה בדאבוס, הוא כיצד לשבור את הסטיגמה שכרוכה בפגועי נפש משוקמים, וליצור עבורם סביבת עבודה תומכת ומכילה.

ג'ון פלינט, מנכ"ל בנק HSBC, רואה בהם נכס. לדבריו: "אלה שהחלימו, מראים לעיתים קרובות, גמישות מחשבתית, תושייה ואינטליגנציה רגשית גבוהה".

הוא רוצה להפוך את הבנק ל"מערכת אנושית בריאה". לדבריו, לא מדובר בהשקעה לצורך "הרגשה טובה", אלא בצעד משמעותי שמשפיע על הביצועים העסקיים.

צפו:

 

 

הצטרפו לשיח המקצועי הכולל עדכונים, חדשות וקהילת מומחים מעולם משאבי האנוש והטכנולוגיה – בקבוצת הלינקדאין שלנו!

 

 

כתיבת תגובה