בין בוס למאמן, בין מנהל למנהיג – מבחן התוצאה

5 דקות | 24 במאי 2021

שתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

בפוסט הקודם שלנו, התייחסנו להבדלי התפישות בין מדידת פרודוקטיביות לניהול פרודוקטיביות, וליכולתו של המנהל להשפיע על שיפור התפוקות.
למעשה, עפ"י מכון המחקר גאלופ, 70% מהמשתנים המשפיעים על מחוברות של צוות (engagement), שיכולים לחזות את התפוקה שלו, נמצאים בטווח השליטה של ​​המנהלים, ובתנאי שיהפכו מבוסים למנטורים, ממנהלים למנהגים. את ההבדלים ניתן לסכם בפשטות:

השראה מול סמכות

אנשי מכירות למשל, נותנים תפוקות מדידות. אבל אל לנו להסתכל על אנשי המכירות כמכסות מהלכות. הם אנשים אמיתיים עם משפחות, חשבונות ובעיות בדיוק כמו כל אחד. הם מנסים לעשות כמיטב יכולתם ומקווים שהם יכולים ללמוד ולהתקדם כדי לשפר גם את חייהם. אם אתם מתייחסים אליהם כמו כ"משאבים" בלבד, תהיו בטוחים שהם ינסו לחפש עבודה אחרת.

עבור המנהיג הנכון, אנשים עובדים קשה מבלי שיתבקשו, ויש להם גאווה במה שהם עושים.
תנו להם קול ותחושת מטרה. גייסו אנשים עם יכולות אבל גם עם התאמה לתרבות הארגונית, ואז אמנו אותם ותנו להם את הכלים למצות את מירב הפוטנציאל שלהם. אם אתם מנהגים אותם, מכוונים ומאמנים אותם, המאמצים שלכם יוחזרו פי עשרה בתוצאות. דעו לדחוף חזק ולדרוש ביצועים גבוהים, אך תמיד הקפידו להוקיר ולשבח את הישגיהם.
כולם רוצים הצלחה והערכה. זה לא חייב להיות כסף או בונוסים. טפיחה על השכם או תודה על הצלחה, עושות את העבודה. לכן העריכו את המאמצים שלהם והוקירו הצלחה באופן פומבי בתדירות האפשרית. ואז, גם כשתצטרכו לקבל החלטה קשה או לא פופולרית, הם יבינו שאתם פועלים לטובת הצוות, כי בניתם אמון וקשר אנושי אמיתי.

כמנהיגים, אתם צריך לחבוש כובעים רבים: מאמן, מנטור, בוס, חבר, אוכף, מקורב, מטפל, והרשימה עוד ארוכה … אז היו כל הדברים האלה אבל לעולם אל תסירו מעליכם את האחריות והעדיפות הגדולה ביותר שלכם – האנשים!

האם אתם בוסים או מנטורים? מנהלים או מנהיגים?

בחנו את עצמכם מול חמשת האינדיקציות הבאות:

1. מוכווני יעדים לעומת מורי דרך לקריירה

מנהל טיפוסי לרוב רק ידחוף את העובדים לעמוד ב- KPI (מדדי ביצוע מרכזיים), ואף עלול להגביל את הזדמנות הלמידה שלהם אם הן מתנגשות עם המטרות שלו. מצד שני, מנטור לעולם לא יגביל את מי שמקבל ממנו הכוונה, לחקור אפיקים חדשים שיאפשרו את צמיחתו ושאיפותיו בקריירה, והוא נותן להם את החופש להתרכז בצמיחה אישית.

2. אמפתיה במסגרת התפקיד לעומת כנות ללא מגבלות

יחסי עובד ומעביד מתחילים ומסתיימים בסביבת העבודה הרשמית. אם ביצועי העובד נפגעים מסיבות אישיות, מנהל טיפוסי עשוי להזדהות ולגלות אמפטיה, אך עדיין יתמקד רק בדחיפת העובד להשיג את יעדיו.

לעומת זאת, מנטור לא רק מזדהה עם המצב אלא גם נוקט בצעדים על מנת להבין את הסוגייה האישית המגבילה את ביצועי החניך שלו. וגם, מנטור אמיתי לא עוצר שם. הוא יחפש דרכים לפתור את הבעיה שמעכבת את הפוטנציאל של אנשיו.

3. נתפסים בדברים הקטנים לעומת התמקדות בתמונה הכוללת

מנהל טיפוסי בדרך כלל פשוט מתנהג כאדם סמכותי הבודק את תרומות העובד ומציע משוב שיש לו השלכות על הערכות הביצועים של העובד. במקרים כאלה העובדים יעשו כמיטב יכולתם להסתיר את חולשותיהם בפני המנהל.

מנטורים לעומת זאת, משמשים כדמויות מנחות שאינן מתמקדות רק בשיחות הערכת הביצועים התקופתיות. הם מספקים לאנשים שלהם משוב שוטף וכנה המסייע להם להישאר ממוקדים ביעדים ארוכי הטווח שלהם. מכיוון שהתקשורת פתוחה וגלויה, חניכים חשים את האמון לבטא בגלוי את חסרונותיהם ולבקש עצות כיצד להתגבר עליהם.

4. דרשנים לעומת מורים

מרבית העובדים אינם כנים ופתוחים כלפי מנהליהם, והם לפעמים עושים שטויות ונכשלים. כשזה קורה, המנהל הטיפוסי יעשה בדרך כלל אחת מהשתיים: או שינסה לחלץ אותם מהצרה ויערוב להם, או שירחיק את עצמו מהמצב.

אצל מנטורים זה שונה לחלוטין. מכיוון שהאמון במערכת היחסים הוא חזק, עובדים משתפים את המנטור שלהם בכל דבר, ממחשבות מגובשות ועד לרעיונות הזויים. מנטור טוב נותן לאנשים שלו עצות טובות ומונע מראש נזקים. הוא מגן מפני בעיות, ומלמד את אנשיו להתמודד עם החששות וההתלבטויות שלהם, תחת הנחייתו.

5. חוסר השפעה לעומת השפעה מטלטלת

כאשר מנהלים טיפוסיים מעבירים ביקורת על עבודתו של העובד, העובד אולי ייקח את זה ללב לזמן מה. אבל לרוב, ברגע שהמנהל יצא מחוץ לטווח הראייה, הוא פשוט ישכח את המקרה לחלוטין.

מצד שני, כל הערה של מנטור, ביקורתית או חיובית, נחקקת בזיכרון. הערה קטנה שאומרת 'אני מאוכזב' יכולה לגרום לאנשים להתאמץ ולנסות לתת את המקסימום לאורך זמן, ואמירה כמו 'אני גאה בך' תעיף אותם לרקיע השביעי.

כל מה שנאמר כאן אינו מוריד מחשיבותם של מנהלים. גם המנהלים וגם מנטורים ומנהיגים ממלאים תפקיד משמעותי בהצלחת העובד, אלא שמנטורים ומנהיגים יכולים לחולל שינויים גדולים יותר שיעזרו לאנשים להשתפר ולתת את המיטב.

כמו שסימון סינק אומר בעוד הרצאה מעולה שלו, מנהגים אמיתיים מבינים שהאחריות שלהם אינה לתוצרים, אלא לאנשים שמביאים את התוצרים. מנהגים הם אלה דואגים שלאנשים שלהם יהיו הכלים לבצע את עבודתם באופן המיטבי ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלהם.

צפייה מומלצת:

בקבוצת הלינקדאין שלנו יש כבר למעלה מ- 1,800 חברים!
הצטרפו גם אתם לשיח המקצועי הכולל עדכונים, חדשות וקהילת מומחים מעולם משאבי האנוש והטכנולוגיה.

שתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp